ANGYALKERT REFORMÁTUS MINI BÖLCSŐDE

HOGYAN ELŐZHETJÜK MEG A GYAKORI MEGBETEGEDÉSEKET?

Hogyan előzhetjük meg a gyakori megbetegedéseket bölcsődés és óvodáskorban?

Sajnos csodaszer nem létezik, tudomásul kell venni, hogy ebben az életkorban gyakoribbak a megbetegedések. Gyakran előfordul, hogy az eddig még egyáltalán nem beteges gyermek az óvodába kerüléskor 2-3 hetente összeszed valamit, de azért azt tapasztaljuk, hogy ahogy telik az idő, a betegségek mindenképpen ritkulnak.

Milyen lehetőségeink vannak ilyenkor?

Tanítsuk meg a gyermeket, hogy mindig alaposan kezet kell mosni. Egy három éves gyermek szeret mindent összefogdosni, akár óvodában, akár boltban, akár bárhol, és sokszor, szívesen veszi a kezét a szájába. Ez az egyik legkönnyebb módja a fertőzés átvitelének. Ha hazaérkezünk, az legyen az első, hogy kezet mosunk. A kéztörlő törülközőt gyakran cseréljük.

Sokszor tapasztaljuk, hogy a már óvódás korú gyermek, még cumizik, cumisüvegből iszik, alváshoz cumit használ. Ez egy rossz szokás, egy hároméves gyermeknek erre már nincsen szüksége. Az itt-ott leeső cumi kiválóan elősegíti, hogy minél több betegséget szedjünk össze.

Tanítsuk meg, hogy minél hamarabb a helyes orrfújási technikára. Az orvosi rendelőben sokszor tapasztaljuk, hogy akár 5-6 éves gyermekek sem tudnak orrot fújni, ez mindenképpen elhúzódóvá teszi a megbetegedéseket. Ha nem tudja kifújni az orrát, használjunk orrszívót.

Ha este lázas a gyermekünk, és másnap reggel már nem, ne vigyük be a bölcsődébe, óvodába. Nem valószínű, hogy az éjszaka alatt meggyógyult. A láz sajátossága, hogy sokszor csak este jelentkezik, de a reggeli órákban mindenképpen alacsonyabb. Ha a beteg gyermeket bevisszük az óvodába, akkor ott mindenkit megfertőz, ill. ő maga még összeszed valamit, és betegebb lesz.

Nagyon fontos a táplálkozás. A vitamin raktárainknak rendben kell lennie annak érdekében, hogy ellenállóbb legyen a szervezetünk. Ennek az a legoptimálisabb módja, ha sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk. A kevés gyümölcsöt, zöldséget fogyasztó gyerekek gyakrabban betegszenek meg. Gondoljunk a régi közmondásra: minden nap egy alma az orvost távol tartja. Lényeges, hogy minden reggel reggelizzünk. Egy gyermek számára a napi ötszöri étkezés ajánlott. Vannak gyermekek, akik szinte semmit nem esznek az óvodában, és az egész napi étel mennyiséget délután 4-8 között fogyasztják, ez nagyon egészségtelen, de a megoldása nem egyszerű, az óvónők segítségét kell kérni, és megpróbálni kitalálni, hogy mi állhat a háttérben. Sokszor azért nem eszik a gyermek, mert nem érzi jól magát az óvodában, az ilyen gyermekek mindig betegesebbek mindaddig, amíg rá nem jönnek, hogy óvoda az jó dolog, a közös játék nagyszerű. Ezt a folyamatot sokszor ki kell várni. Ha nem boldogulunk akár pszichológus segítségét is igénybe lehet venni, aki segít az okokat feltárni.

Az is nagyon fontos, főleg egy három éves gyermek esetén, hogy csak akkor vigyük vissza a közösségbe, ha már biztosan meggyógyult. Ha csak nagyjából gyógyult meg, és visszavisszük az óvodába, néhány nap múlva vissza fog esni. Minél fiatalabb egy gyermek annál több napra van szüksége a gyógyuláshoz.

Levegőztetésnél is szoktak problémák előfordulni. Kétségtelen, hogy töltsünk minél több időt a szabadban, de ha lázas, beteg a gyermekünk, nem kell  sétálni menni, akkor sem, ha a gyermek nagyon szeretné. Betegség esetén otthon kell lenni és pihenni, viszont amikor egészséges töltsön minél több időt a szabadban, azok a gyerekek, akik állandóan bent vannak a lakásban betegesebbek.

Az egyik legjobb immunerősítő a sport, a rendszeres mozgás. Ha már nagyobb óvodás a gyermek, lehetőség kínálkozik valamilyen rendszeres sporttevékenységre, az mindenképpen kedvező szokott lenni.

Természetesen visszatérő megbetegedések esetén a háziorvosnak nagyon fontos szerepe van. További vizsgálatokkal tisztáznia kell, hogy nem áll-e a háttérben góc fertőzés, nagy orrmandula, krónikus mandulagyulladás, vérszegénység stb. Lehetőség van immunerősítő szerek felírására is, de ezek sem csodaszerek.  A multivitaminok is sokat szoktak segíteni, de ez nem pótolja teljes egészében az egészséges táplálkozást. Ha nagyon beteges a gyermekünk, a nem kötelező védőoltások mindenképpen ajánlottak.

Megszakítás