ANGYALKERT REFORMÁTUS MINI BÖLCSŐDE

BALESETEK

Balesetek

A bölcsődés és óvodáskorú gyermek nagyon mozgékony, minden érdekli, és veszélyérzete még nem alakult ki teljes mértékben, mozgáskoordinációja még nem tökéletes. Sokan nem is gondolnák, hogy több gyermek hal meg baleset miatt 1-18 év között, mint az összes megbetegedésben. Tehát a balesetek nagyon komoly népegészségügyi problémát jelentenek. A balesetek többsége megfelelő intézkedésekkel megelőzhető lenne.

Leggyakoribb balesetek:

Közlekedési balesetek az első helyen állnak a gyakoriságot illetően. Autós gyermekülés használata rendkívül fontos, e nélkül sohase utazzunk. A gyermek ülés legyen mindig a gyermek korának és méretének megfelelő, ha kinőtte, vegyünk újat. A biztonsági övet mindig kapcsoljuk be. A garázsból ki és beállásnál mindig ültessük be a gyereket a kocsiba, nehogy a kocsi mögé rohanjon. Az autóban mindig használjunk gyermek zárat.

Biciklizés

Nagyon sok baleset történik biciklizés közben. Fontos, hogy egy kisebb gyermek csak szülői felügyelet mellett biciklizzen. Nagyobbak részére jelöljük ki pontosan a helyet, ahol szabad biciklizniük. Általában 6-7 évesen tanulnak meg kétkerekűvel is biciklizni, ez újabb veszélyforrás lehet, mivel így még nagyobbat lehet esni. A biciklis sisak nagyon sok fejsérülést előz meg.

Égés, forrázás nagyon gyakori eset. Égés esetén nagyon fontos a sérült testrész 20-25 percen keresztüli hűtése hideg vízzel. Nagykiterjedésű égés esetén azonnal mentőt kell hívni.

Kés, olló szintén komoly veszélyforrást jelentenek. Éles kés nem való  kis gyermek kezébe.

Vegyi anyagokat, gyógyszereket olyan helyen kell tartani, ami a gyermek számára nem hozzáférhető és emellett meg kell tanítani a gyermekeket arra, hogy ezekhez nem szabad hozzányúlni. Egy színes tabletta csábító lehet egy kisgyermek számára, bekapja, mert tetszik a színe. Mérgezés gyanúja esetén azonnal kórházba kell menni, hiszen sokszor nem ismert, milyen mennyiséget is fogyaszthatott el a gyermek. Ha a gyermek bágyadt, elesett, aluszékony jobb, ha mentőt hívunk.

Balesetek kapcsán felmerül a kérdés, hogy mikor kell mentőt hívni, vagy azonnal orvoshoz fordulni. Minden eset egyéni, biztos szabály nincsen. Azonban, ha olyan eset fordul elő, hogy erős vérzést látunk, ami nem akar csillapodni, vagy lábtörésre gyanakszunk, vagy többszörös sérülés történt, akkor mindenképpen mentőt kell hívnunk. Kisebb balesetek esetén a baleseti  sebészeti szakrendelést kell felkeresni, ami nem beutaló köteles.

Megszakítás