ANGYALKERT REFORMÁTUS MINI BÖLCSŐDE
VÉDŐOLTÁSOKRÓL RÖVIDENVédőoltásokról röviden
Védőoltásokkal a fertőző megbetegedések ellen védekezhetünk. Megkülönböztetünk kötelező, ill. szabadon választott védőoltásokat, és léteznek megbetegedési veszély esetén beadandó oltások. A kötelező védőoltások minden gyermekre vonatkoznak, ezek általában olyan betegségek ellen védenek meg, amelyek nagyon súlyos megbetegedéseket okozhatnak, és ezeket a betegségeket oltások hiányában nagyon könnyű lenne elkapni. Ma Magyarországon a kötelező oltások a következő fertőző megbetegedések ellen nyújtanak védelmet: tuberkulózis, diftéria (torokgyík), szamárköhögés, tetanusz (merevgörcs), gyermekbénulás, Haemophilus influenzae B kórokozó okozta megbetegedés, Pneumococcus kórokozó okozta betegségek (főleg tüdőgyulladás és agyhártyagyulladás), kanyaró, rózsahimlő, mumpsz (fültőmirigy gyulladás) bárányhimlő és fertőző májgyulladás Míg nem voltak kötelező oltások ezek a betegségek nagyon sok kisgyermek halálát okozták (pl. gondoljunk a diftériára Móra Ferenc Kincskereső kisködmön c. könyvében) vagy tették teljesen tönkre az életet, (pl. jusson eszünkbe a gyermekbénulás járvány a 60-as években, amikor néhány nap alatt lebénultak, és előfordulhatott, hogy a továbbiakban vastüdőben folytatták az életet). Sajnos az utóbbi időben megjelent egy oltásellenes réteg, és nagyon sok téves információ olvasható ezzel kapcsolatban. A kötelező oltásokat megkérdőjelező egyéneknek javaslom, hogy olvassák el, hogy milyenek is valójában azok a betegségek, melyek ellen ezeket az oltásokat be kell adni.
Fontos tudnivaló, hogy lázas megbetegedés esetén oltást nem adunk, ilyenkor meg kell várni, míg meggyógyul a gyermek.
Kötelező oltások
A kötelező oltások rendszere folyamatosan változik. A jelenlegi oltási rend, melyet az Országos Epidemiológiai Központ állít össze minden évben, alapján az alábbi oltások tartoznak ide:
BCG oltás
Ez a legelső oltás, amit Magyarországon minden egészséges újszülött megkap, általában már a szülészeti intézményekben, néhány napos korban. Az oltás a TBC (tuberkulózis) legsúlyosabb formáitól véd meg. Az oltást a bal váll külső részére adják, mely után kb. 6 héttel kis piros duzzanat jöhet létre, mely akár ki is fakadhat, azaz gennyes váladék ürülhet belőle. Ez a váladékozás több hónapig is fennállhat. Az is előfordulhat, hogy semmilyen reakció nem követi az oltást. Mindkét eset normális.
2, 3, 4, hónapos kori oltás
Diftéria, tetanusz, szamárköhögés, gyermekbénulás és Haemophilus inf. B elleni kombinált vakcinát alkalmazunk (mindezt egy ampulla tartalmazza, öt komponensű oltás), és ezzel egyszerre adjuk a Pneumococcus elleni oltást is csak egy másik végtagba. Az oltást általában combba adjuk. A Pneumococus elleni oltásból kettőre van szükség csecsemőkorban. Tehát 2 és 4 hónapos korban két oltást adunk, 3 hónaposan csak egyet. Az oltás utáni leggyakoribb reakció az enyhe bőrpír, duzzanat, láz, de az esetek legnagyobb részében semmilyen reakció nincsen. Az is előfordulhat, hogy az oltás után nyűgösebb a baba. Ez természetes jelenség.
1 éves kori oltás
1 éves korban a Pneumococcus kórokozó elleni oltást ismételjük. Reakció hasonló lehet a 2, 4 hónaposhoz, nagyon ritkán láz, enyhe bőrpír.
13 és 16 hónapos kor
Bárányhimlő elleni oltás. A bárányhimlő kiütésekkel járó, gyakori megbetegedés, melyet virusfertőzés okoz.
15 hónapos kori oltás
15 hónaposan a kanyaró, rózsahimlő és mumpsz elleni oltást adjuk, ezt általában a felkarba adjuk. Élő, gyengített kórokozót tartalmaz. Az oltási reakció láz, hőemelkedés egy hét, 10 nap múlva jelentkezhet, néha kiütések is előfordulnak.
18 hónapos kori oltás
18 hónaposan a diftéria, szamárköhögés, tetanusz, gyermekbénulás és Haemophylus inf. B elleni oltást ismételjük. Oltás utáni reakció általában láz, hőemelkedés, bőrpír.
6 éves kori oltás
6 évesen a diftéria, szamárköhögés, tetanusz és gyermekbénulás elleni oltást ismételjük (ez csak négy komponensű). Általában a vállba szoktuk beadni. Oltási reakció hasonló az eddigiekhez.
Ezt követően már az iskolában kapják a gyermekek a kötelező oltásokat. 6. osztályban a kanyaró, rózsahimlő mumpsz és a diftéria tetanusz szamárköhögés elleni oltást ismételjük.
7. osztályban
7. osztályban a fertőző májgyulladás (hepatitis B) elleni oltást adjuk, erre két alkalommal van szükség, fél év különbséggel.
7. osztályban lehetőség van a méhnyakrák elleni oltásra lányok és fiúk számára, ez ingyenesen kérhető, de nem kötelező oltás. Két alkalommal kell beadni fél év különbséggel.
Szabadon választott védőoltások
Emellett nagyon sok betegség ellen van még védőoltás, ezek nem kötelezőek, háziorvossal kell felíratni és beadatatni.
Rota virus elleni oltás
Szájon keresztül kell beadni, ami nagyon kényelmes, mert nem okoz fájdalmat. 4 hónapos kor előtt már el kell kezdeni az oltást. Jelenleg kétféle oltóanyag kapható Magyarországon, egyikből 3 alkalommal adjuk az oltást, a másikból 2 alkalommal. A védőoltás a rotavirus leggyakoribb fajtái ellen nyújt védelmet, amelyek a hasmenések leggyakoribb kórokozói. Tehát ez nem azt jelenti, hogy nem lesz hasmenése a gyermeknek, hanem csupán azt, hogy a leggyakoribb kórokozók ellen védve van.
Meningococcus C elleni oltás
A Meningococcus C kórokozó agyhártyagyulladást okozhat. Az agyhártyagyulladás nagyon súlyos betegség, ami akár néhány óra alatt halálhoz vezethet. Az agyhártyagyulladás az agyvelőt körülvevő burok gyulladása. A betegség sokszor banális tünetekkel kezdődik (fejfájás, hányinger, láz, gyengeség), később aluszékonyság, tudatzavar, esetleg görcsök jelentkezhetnek. Sokszor a bőrön apró bevérzések jelennek meg. Azonnali kórházi kezelést igényel a megbetegedés. Sajnos, sokszor az azonnali kórházi ellátás ellenére súlyos szövődmények alakulnak ki.
Meningococcus B elleni oltás
Nagyon súlyos megbetegedést okoz, a tünetek hasonlóak a Meningococcus C fertőzéshez. A kórokozó szintén agyhártyagyulladást okoz.
Influenza elleni oltás
Beteges gyermekeknek, immunhiányos gyermekeknek, asztmásoknak, vagy egyéb krónikus betegségben szenvedőknek ajánlott. ajánlott. Minden évben ismételni kell az oltást.
Kullancs okozta agyvelőgyulladás elleni oltás
A kullancsok többféle betegséget is terjeszthetnek, de legsúlyosabb az agyvelőgyulladás. Az oltást többször kell ismételni.
Kullancs okozta agyvelőgyulladás elleni oltás
A kullancsok többféle betegséget is terjeszthetnek, de legsúlyosabb az agyvelőgyulladás. Az oltást többször kell ismételni.
Megbetegedési veszély esetén beadandó oltások
Veszettség
Ha egy ismeretlen kutya vagy róka megharap egy gyermeket, és nem tudjuk, hogy az állat esetleg beteg-e, akkor veszettség elleni oltást kell adni. Ha ismert kutya harap meg valakit, és rendelkezésre áll az oltási dokumentáció a kutya oltásairól és a kutya minden oltást megkapott, akkor erre nincsen szükség. Az oltási sorozat több oltásból áll.